DSCN0177W czwartek, 21 marca 2013 roku Celowy Związek Gmin R-XXI oficjalnie uruchomił w Słajsinie Zakład Gospodarowania Odpadami:
Na uroczyste otwarcie Zakładu przyjechali wszyscy burmistrzowie i wójtowie gmin należących do Związku oraz marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz. Zwycięstwo - jak mówi przysłowie - ma wielu ojców - byli więc wszyscy ci, którzy przyczynili się do powstania tego Zakładu.
Po oficjalnych przemówieniach Antoniego Bielidy i Andrzeja Szczygła głos zabrał Marszałek Województwa Olgierd Geblewicz dziękując wszystkim, którzy przyczynili się do powstania niezwykle potrzebnego Zakładu. Przepięknie i wzruszająco wyglądało przecinanie wstęgi - nie przeszkadzał padający snieg gdy wójtowie i burmistrzowie uruchomili nożyczki!

 

Ksiądz kanonik Kazimierz Łukjaniuk odmówił stosowną modlitwę i poświęcił obiekty - zakład został oficjalnie otwarty!
Liczne grono uczestników tej wyjątkowej dla przyrody chwili zwiedziło obiekty zakładu i udało się na dalszą część uroczystości do restauracji ZBYSZKO w Warnkowie.
Tutaj głównym punktem spotkania były symboliczne wyróżnienia dla tych, którzy przyczynili się do powstania zakładu, a co za tym idzie uporządkowania gospodarki odpadami na znacznym obszarze województwa zachodniopomorskiego. I te wzruszeniowo - wspominkowe chwile przekazuję na zdjęciach.

tekst i fo Lesław M. Marek

2013.03.26 Słajsino

10 lat realizacji pewnej wizji

Celowy Związek Gmin R-XXI został wpisany do rejestru związków międzygminnych Województwa Zachodniopomorskiego w dniu 5 września 2002 roku, a Statut Związku został ogłoszony w Dzienniku Urzedowym Województwa Zachodniopomorskiego. Pierwsza sesja Walnego Zgromadzenia Delegatów Celowego Związku Gmin R-XXI odbyła się 18 października 2002 roku.

W tym miejscu trzeba przypomnieć, że inicjatorem powołania międzygminnej organizacji była nowogardzka firma PUWiS, która wówczas zarządzała wysypiskiem w Słajsinie. To właśnie PUWiS i władze Nowogardu powołały Grupę Inicjatywną i grupa ta 10 październmika 2001 roku zaprosiła do Związku 14 sąsiadujących z Nowogardem gmin. Opracowano statut przyszłej organizacji i dalsze prace przekazano firmie PUWiS.

Od 2002 roku do Związku przystepowały kolejne gminy, ale też niektóre gminy ze Związku występowały (Goleniów, Ińsko)

Aktualnie do CZG R-XXI nałeży 27 gmin zamieszkałych przez 265 tysięcy mieszkanców.

17 listopada 2010 roku została zawarta umowa między Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej a Celowym Zwiazkiem Gmin R-XXI o dofinansowanie projektu "Budowa Regionalnego Zakładu Gospodarowania Odpadami w Słajsinie gmina Nowogard". Projekt był współfinansowany przez Unię Europejską i polegał na stworzeniu systemu umożliwiającego zbieranie, odzyski i unieszkodliwianie całego strumienia odpadów komunalnych wytwarzanych na terenie 27 gmin i wybudowanie w tym celu:

- Regionalny Zakład Gospodarowania Odpadami w Słajsinie,

- rekultywacja starego składowiska w Słajsinie,

- budowa trzech stacji przeładunkowych w Mieleńku Dawskim, Mokrawicy i Świnoujsciu wraz zapleczem do magazynowania odpadów,

- dostawa pojazdów i urządzeń - kompaktor, ładowarki, przerzucarki dokompostu, samochody i hakowce.

W dniu 12 grudnia 2011 roku podpisano umowę z firmą "Budimex SA" (najkorzystniejsza oferta z pośród 12 firm). Umowa opiewała na 79 842 000 złotych. Zadania inwestycyjne wykonano zgodnie z umową do 31 grudnia 2012 roku.

Cały projekt kosztował 109 656 292 złote. Dofinansowanie w kwocie 69 401 647 złotych i pożyczka z NFOŚiGW 14 863 950 złotych.

W chwili obecnej Zakład przetwarza i unieszkodliwia odpady przywożone z terenu 27 gmin. W tym celu wybudowano dwie kwatery składowania odpadów o powierzchni 4,5 ha. Przerabia sie odpady - sortowanie, biostabilizacja, kompostowanie, dojrzewanie kompostu, przerób odpadów budowlanych i wielkogabarytowych oraz składowanie odpadów nieużytecznych. W zakładzie stosuje się szereg sposobów umożliwiających ochronę środowiska.

Według danych na dzień 15 marca w zakładzie zatrudnionych jest 103 osoby (22 osoby w administracji).

Dziennie przyjmuje się 260 ton odpadów komunalnych z których:

- 8% wysortowuje się jako surowce wtórne,

- 54% odpady biodegradowalne,

38% stanowi balast, który trafia do kwater składowania.

opr. i foto LMM